Diagnostyka obrazowa - rezonans magnetyczny

Diagnostyka obrazowa - rezonans magnetyczny

 

Jeżeli w naszym przypadku konieczne jest sprawdzenie, co dzieje się wewnątrz organizmu, to może się okazać, że lekarz skorzysta z diagnostyki obrazowej, jaką daje rezonans magnetyczny. To nowoczesne urządzenie, które podczas badania wykorzystuje wysokie pole magnetyczne. Jest ono całkowicie bezpieczne, a więc nie musimy się niczego obawiać. Nie mniej, trzeba pamiętać o zdjęciu biżuterii, odłożeniu tego co metalowe, jak i powiedzeniu lekarzowi o wszelkiego rodzaju implantach i protezach, które znajdują się w naszym organizmie.

Kiedy z niego korzystamy?

Jeżeli zastanawiamy się, kiedy najczęściej korzysta się z rezonansu magnetycznego, to warto wiedzieć, że najczęściej w chwili, gdy lekarz chce sprawdzić: układ mięśniowo-szkieletowy pacjenta, obecność nowotworów i stanów zapalnych, jak również naczynia krwionośne i serce. Co ważne, podczas badania rezonansem magnetycznym można podać specjalny kontrast, który sprawi, że wyniki badania będą jeszcze bardziej czytelne, a lekarzowi łatwiej będzie wyodrębnić interesujące go obszary naszego ciała. Za jego pomocą możemy także sprawdzić: ośrodkowy układ nerwowy, tkanki miękkie, klatkę piersiową oraz miednicę.

Jak wygląda badanie?

Podczas badania wjeżdżamy do specjalnej klatki, która ma za zadanie chronić nas przed działaniem zewnętrznego pola magnetycznego, które mogłoby zniekształcić otrzymane wyniki. Powinniśmy wówczas leżeć nieruchomo, a to oznacza, że z badania rezonansem magnetycznym nie powinny korzystać osoby pobudzone. Co więcej, w zależności od rodzaju badania i wyników jakie chcemy uzyskać, badanie może trwać od 10 do 90 minut. Nie mniej, jeśli zachodzi taka potrzeba, to warto je zrobić, ponieważ dzięki niemu możemy uzyskać bardzo dokładny obraz tego, co dzieje się w naszym ciele, a lekarz będzie mógł ocenić, jak poważne są te zmiany i jak daleko one sięgają.

Planowany i profilaktyczny

Warto również wiedzieć, że rezonans magnetyczny może być wykorzystywany przy badaniu planowanym, kiedy wiemy, że doszło do jakiegoś urazu i chcemy sprawdzić jego zasięg. Ale również może być stosowany profilaktycznie, kiedy chcemy chociażby sprawdzić, czy w naszym organizmie nie pojawiły się jakieś zmiany nowotworowe. Dzięki takim działaniom, może się okazać, że wychwycimy problem, jeszcze zanim zdąży on poważnie zaszkodzić naszemu organizmowi, co tylko zwiększy nasze szanse na całkowity powrót do zdrowia. Warto zobaczyć, jakie możliwości daje rezonans magnetyczny. Przy jego bezpieczeństwie i bezinwazyjności, nie mamy się czego obawiać, a wyniki dzięki niemu uzyskane, mogą nam wiele powiedzieć, o stanie naszego organizmu.